Karın ön duvarı fıtıkları nelerdir?

Fıtık, iç organlardan birinin vücudun zayıf bir bölgesinden dışarıya doğru çıkmasıdır. Genel olarak karın içerisinde basıncın arttığı durumlarda olur. İlerleyen yaşla birlikte karın duvarının zayıflaması, şişmanlık, prostat büyümesine veya kabızlığa bağlı sürekli ıkınma ya da kronik bronşit hastalığında olduğu gibi sürekli öksürme fıtık olmayı kolaylaştırır. Karın ön duvarından olan fıtıkları 3 gruba ayırabiliriz: kasık fıtıkları, göbek fıtıkları ve kesi yeri fıtıkları.

Kasık, göbek ya da kesi yeri fıtığının tanısı nasıl konulur?

Karın ön duvarı fıtıklarının tanısı, genellikle genel cerrahi hekimi tarafından sadece elle muayene edildiğinde bile kolaylıkla konur. Şüphe olduğu, hastanın aşırı şişman olduğu veya başka hastalıklarla karışabileceği durumlarda ise ultrasonografi ile tanı kesinleşir.

Kasık fıtığı nedir? Belirtileri nelerdir?

Her iki kasık bölgesinde ya da yumurtalıklarda şişlik ile kendini belli eder. Omentum adı verilen yağlı bir yapı ya da ince bağırsak gibi karın içi organların bir kısmı etrafında bir kese ile dışarı çıkar. Tek taraflı ya da iki taraflı olabilir. Klasik olarak ayaktayken şişer, yatıldığında ise elle geriye atılabilir. Fıtığın karın içerisine geri atılamadığı durumlarda fıtık kesesi içindeki organlar sıkışarak boğulmuş olabilir. Bu durum ağrılıdır ve acil cerrahi müdahale gerektirir.

 

Kasık fıtığı ameliyatı nasıl olur?

Kasık bölgesinde oluşan fıtıklar açık cerrahi ile ya da küçük kesilerle kapalı olarak (laparoskopik) tedavi edilebilir. Her iki tekniğinde birbirine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Açık cerrahi, genel anesteziye ihtiyaç duyulmadan lokal anestezi ile yapılabilir. Yaklaşık 6 cm’lik bir kesi uygulanır. Hasta aynı günün akşamı, ameliyattan 6-8 saat sonra taburcu edilebilir. Özellikle tansiyon, kalp hastalığı gibi hastanın anestezi almasını zorlaştıran durumlarda ameliyat hafif sakinleştirici ilaç desteğiyle sorunsuzca yapılabilir. Laparoskopik ameliyatta ise genel anestezi gerekir. Bu teknik, özellikle iki taraflı kasık fıtığı olan hastalarda avantajlıdır. Aynı deliklerden iki kasık bölgesine de ameliyat yapmaya imkan verdiğinden iki ayrı yara izi olmasını engeller. Ayrıca laparoskopik ameliyatta, mesh adı verdiğimiz yama, karın duvarının altına konulduğundan ameliyat sonrası erken dönemde ağrı şikayeti daha az olmaktadır.

Kasık fıtığı ameliyatı sonrası iyileşme nasıl olur?

Erişkin hastalarda kasık fıtığı ameliyatında mutlaka yama konulmalıdır. Bu yama, ameliyat sonrası 3-4 haftalık bir süreçte konulduğu bölge dokusuna yapışır. Bu nedenle ameliyat sonrası ilk bir ay dikkatli olunmalı, ağır işlerden kaçınılmalıdır. Bu süre sonunda güvenle günlük aktivitelere dönülebilir. Ağır iş yapanlarda ve profesyonel sporcularda ise mümkünse bu süre 2-4 hafta daha uzatılmalıdır.

Göbek fıtığı nedir? Belirtileri nelerdir?

Karın içi omentum denen yağ dokusunun ya da iç organların bir kese ile sarılı olarak karın duvarının göbek deliğinin olduğu bölgesinden dışarı çıkmasıdır. Göbek deliğinin kaybolması ve hatta şişmesi ile kendini gösterir. Yatarken parmakla içeri itildiğinde kendiliğinden geri gidebilir. Fıtığın çıktığı açıklığın 3 cm’den büyük olduğu durumlarda ameliyat önerilir. Bazı durumlarda omentum adı verilen karın içi yağ dokusu fıtık kesesinin içine sıkışabilir.

 

Göbek fıtığı ameliyatı nasıl yapılır?

Göbek fıtığı ameliyatı açık cerrahi ya da laparoskopik olarak yapılabilir. Açık cerrahide, göbek deliğinin etrafına yapılan bir kesi ile fıtık kesesine ulaşılır. Bu şekilde kesi izi saklanmış olur. 3 cm’den büyük açıklıklarda mutlaka yama ile onarım yapılmalıdır. Laparoskopik ameliyatta ise, 3 küçük kesi ile karın içerisine girilerek ameliyat yapılır. Fıtık kesesinin içerisine bağırsak gibi karın içi organların sıkışmış olduğu durumlarda açık cerrahi tercih edilir.

Kesi yeri fıtığı

Daha önce karın ön duvarından ameliyat olan hastalarda, karın duvarı eski sağlamlığına gelmesi uzun sürebilir ya da henüz karın duvarı iyileşmeden fıtık oluşmuş olabilir. Kesi yeri fıtığı saptandığında genellikle ameliyat edilmesi gerekir, çünkü kesi yeri fıtıkları büyüme eğilimi gösterirler.

 

Kesi yeri fıtığı ameliyatı nasıl yapılır?

Kesi yeri fıtığı ameliyatlarında, eğer daha önce geçirilen ameliyata bağlı karın içi yapışıklıklar olabileceği düşünülüyorsa açık cerrahi tercih edilir. Yine de seçilmiş fıtıklarda laparoskopik cerrahi uygulanabilir.

Yorum Yaz