Reflü Cerrahisi

Reflü, asitli ve safralı mide içeriğinin yemek borusu ve ağıza geri kaçmasıdır. Reflü, erişkinlerin yaklaşık beşte birinde görülür, yemek borusu hastalıklarının en sık görülenidir.  Yemek borusunun alt kısmıyla mide girişi arasında kapak görevi gören bir basınç mekanizması vardır. Bu kapağın işlevi bozulduğunda mide içeriği yemek borusuna geri kaçar. Göğüste ve ağızda yanma ve acı hissedilir. Mide asidine karşı savunmasız yemek borusunda oluşan sürekli tahrişe bağlı olarak göğüste spazm oluşabilir. Bu spazm reflünün zaman zaman kalp krizi ile karıştırılmasına dahi yol açabilir.

Reflünün belirtileri nelerdir?

Reflü genellikle yanma, ekşime, ağrı ve spazm gibi gürültülü bulgular verir. Geç yenmiş bir yemekten sonra geceleyin ağıza acı mide içeriğinin gelmesi, yerden bir şey alırken veya ayakkabı bağlarken ağıza acı su gelmesi hastaların en çok şikayet ettiği durumlardır. Bazen ise reflü bulguları daha gizli olur, başka hastalıklarla kendini belli eder. Örneğin boğaz ağrısı, ses kısıklığı, kuru öksürük, dişlerde çürükler ve ağız kokusu gibi.

Reflü hastalığı neden olur?

Yemek borusu ile midenin girişi arasında bir kapak mekanizması olduğundan bahsetmiştim. Bu kapağın fonksiyonunu bozan tüm sebepler reflüye neden olabilir. Bazı ilaçlar, yiyecekler ve hormonlar reflü sebebi olabilir. Reflüye neden olabilecek sebepleri sigara, alkol, çikolata ve kakaolu yiyecekler, nane, yağlı ve baharatlı yiyecekler, kahve, kafein, çay, bazı tansiyon ve kalp ilaçları olarak sayabiliriz. Cerrahi olarak ise en önemli neden, midenin göğüs boşluğuna doğru kayarak fıtıklaşması ile kapak fonksiyonunun bozulmasıdır. Burada da sorun şişmanlık, çok dar kıyafetler giyme, karın içi kitle gibi karın boşluğu içerisindeki basıncı arttıran nedenlerdir.

Reflü hastalığının tanısı nasıl konulur?

Reflüye bağlı şikayetlerle hekime başvuran hastalarda öncelikle gastroskopi adı verilen kamerayla yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağının başlangıç kısmının incelendiği işlem yapılır. Bu işlem ile şikayetlerin gastrit adı verilen mide duvarı iltihabı kaynaklı mı yoksa mide fıtığına bağlı reflü nedeniyle mi oluştuğuna bakılır. Bu sırada reflünün yemek borusuna verdiği hasar da görülmüş olur. Hastada mide fıtığı tespit edildiğinde pH metre ve manomatre denilen yöntemler uygulanarak yemek borusuna olan reflünün sıklığı ve kapak mekanizmasının basınç durumu kontrol edilebilir.

Reflü Tedavisi

Reflüye ne iyi gelir? Reflü hastalığının tedavisi nasıl yapılır?

Şikayeti çok fazla olmayan hastalarda öncelikle yaşam tarzı değiştirilmeye çalışılır. Akşam yemek saatlerinin erkene çekilmesi, özellikle akşamları reflüye sebep olabilecek kakaolu, yağlı ve baharatlı yiyeceklerin yenmemesi, sigara ve alkolün bırakılması, reflü yastığı kullanılması, kilo verilmesi uygulanabilecek yöntemlerden bazılarıdır. Mide asidini düşüren ilaçlar da şikayetlerin azalmasına katkı sağlar.

Reflü ameliyatı nasıl yapılır?

Eğer reflünün kaynağı mide fıtığı ise, diğer tüm fıtıklarda olduğu gibi bu durum mekanik bir sorundur ve cerrahi olarak çözülmelidir. Reflü cerrahisi tek gerçek tedavi seçeneğidir. Reflü ameliyatı karın üzerinde küçük kesilerin yapılarak kamerayla laparoskopik olarak gerçekleştirilir. Fıtıklaştığı alandan serbestlenen midenin fundus adı verilen üst kısmı, yemek borusunun alt kısmına sanki bir kelepçeymiş gibi sarılır. Bu esnada fıtık alanı onarılır. Bu şekilde midenin yukarı doğru kayması engellenir ve tekrar bir kapak mekanizması oluşturulmuş olur.

Ameliyat sonrası normal yaşantıma ne zaman dönerim?

Reflü ameliyatından sonra hastalar genellikle 2 gün içinde hastaneden çıkarlar. İlk bir ay boyunca yemek borusunun yeni durumuna alışmasına olanak vermek amacıyla sulu ve yumuşak gıdalarla beslenmek gerekir. Ameliyattan 10-14 gün sonra ise normal yaşantıya ve çalışma hayatına dönülebilir.

 

Yorum Yaz