Mide Balonu

Obezite ya da aşırı şişmanlık hali, başta kalp ve damar sistemi olmak üzere, ciddi hastalıklara zemin hazırlayan önemli bir sağlık problemidir. Kilo vermek için yapılan diyetler, egzersizler ve kullanılan ilaçlar, her zaman işe yaramayabilir. Kilo vermek için diyet yapan kişilerin karşılaştıkları en büyük sorun, önüne geçemedikleri açlık hisleridir. Bu nedenle mideye yerleştirilen ve tokluk hissine neden olan mide balonu, aşırı şişmanlığın tedavisinde kullanılan yöntemlerden biridir.

Mide Balonu Nedir?

Mide balonu ya da tıp dilindeki adıyla endoskopik intragastrik balon, tüm dünyada uygulanan ve geçerliliğini ispat etmiş ameliyatsız bir obezite tedavisi yöntemidir. Temel mantık, mide içerisine yerleştirilen balon sayesinde kişide tokluk hissini uyandırarak, yeme ihtiyacını azaltmaktır. Özellikle ameliyat sınırında olmayan fazla kilolu ve obez kişilerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

Mide balonu için ameliyata gerek yoktur. Mideye yerleştirilen balon için hastanın ameliyat edilmesine gerek yoktur. Hasta hafifçe uyutularak, endoskop yardımıyla, balon hastanın midesine yerleştirilir. Balonun içinde sıvı veya hava bulunmaktadır. İşlem yaklaşık 15-20 dakika kadar sürer. Balon midede 6 ay, en fazla 1 yıl kalabilir. Daha sonra yine endoskopik yolla 5-6 dakika içinde kolayca çıkartılır. Bu süre zarfından genellikle kişiler nasıl yemek yemeleri gerektiği konusunda deneyerek eğitim almış olurlar.

Nasıl Zayıflatır?

Nasıl Zayıflatır?

Normalde kişiler yemek yemeye başladıktan bir süre sonra, alınan gıdalarla mide gerilir. Böylece beyindeki tokluk hissi uyarılır ve kişinin yeme isteği azalır.  Mideye yerleştirilen balon, midenin gıda alma kapasitesini düşürür ve kişide çabuk doyma hissi sağlar. Balon yöntemiyle hastalar birkaç ay içinde yaklaşık 7-8 kilo verebilir.

Mide Balonu Kimlere Uygulanır?

Mide balonunun en önemli avantajı, ameliyatsız basit bir şekilde uygulanabilmesi ve vücutta kalıcı bir değişiklik oluşturmamasıdır. Dezavantajı ise, balonun çıkarılmasından sonra eğer hasta yaşam şeklini değiştirmez ve diyetine devam etmezse, verilen kiloların geri alınmasıdır.  Günümüzde her ne kadar eski popülaritesini kaybetmiş olsa da, ameliyat olamayacak kadar riskli hastalarda ya da aşırı obez kişilerde uygulanacak olan obezite cerrahisine hazırlık olarak kullanılmaktadır.

Yorum Yaz