Kıl Dönmesi

Latince’de pilonidal kelimesi kıl kökü, sinüs ise boşluk demektir. Kuyruk sokumunda, cilde  1 mm’lik deliklerle açılan boşluklar oluşur. Bu boşluklara sırttan, enseden ya da kalçadan dökülen ince kıllar dolar ve enfeksiyona sebep olur. Bu duruma kıl dönmesi denir. Bu kıl kökü boşluklarının nasıl meydana geldiği kesin belli değildir. Doğuştan ya da sonradan oluşmuş olabileceğini iddia eden farklı teoriler mevcuttur. Genellikle 15-30 yaş arası genç erkeklerde sık görülmesine rağmen kadınlarda da görülme sıklığı az değildir. Uzun süreli oturarak çalışanlarda daha sık oluştuğu gösterilmiştir.

Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) hastalığının belirtileri nelerdir?

Kıl dönmesine bağlı kistler genellikle bulgu vermezler. Bazen akıntıya bağlı olarak çamaşırda ince bir kirlenme görülebilir. Eğer enfeksiyon ve abse gelişirse akıntı artar ve şiddetli ağrı meydana gelir. Bu durumda erken müdahale ile enfeksiyon giderilmelidir. Bu hastalıkta en büyük sorun, kıl dönmesinin oluştuğu bölgenin terleyip nemli kalan bir yerde olmasıdır. Makata yakınlığı sebebiyle de bu bölgenin temizliğini sağlamak güç olmaktadır. Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) oluşmasını kolaylaştıran etkenler;

  • Şişmanlık
  • Aşırı terleme
  • Sürekli oturarak çalışmak
  • Erkek olmak
  • Vücudun, özellikle sırt bölgesinin aşırı kıllı olması
  • Temizliğe dikkat edilmemesi, günlük duş alınmaması,
  • Hastalığın oluştuğu bölgenin sürekli jiletle tıraş edilmesi olarak sayılabilir.

Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) hastalığının tedavisi nasıl yapılır?

Eğer bu bölgede abse gelişmişse tedavi absenin boşaltılması ve antibiyotik tedavisidir. Enfeksiyonun tamamen iyileştiğinden emin olduktan sonra kesin tedavi yapılabilir. Kıl dönmesinin tedavisi ameliyatlı ya da ameliyatsız olarak yapılabilir. Ameliyatsız yöntemde ana amaç, bu kistlerin içerisindeki kılların temizlenerek, boşlukların özel solüsyonlarla yakılması ve doldurulmasıdır. Bazı uygun hastalarda küçük kesilerle oluşmuş sinüsler çıkarılır ve dikişle kapatılır. Klasik cerrahi yönteme göre daha basit, uygulaması daha kolay ve tedavi sonrası hasta için daha konforludur. Ancak bu tedavi şekillerinde hastalığın tekrarlama riski daha yüksektir ve ancak yayılmamış erken dönem hastalıkta tercih edilirler.

 

Kıl Dönmesi Neden Olur?

 

Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) hastalığının ameliyatı nasıl yapılır?

Daha önce birkaç kez abse oluşmuş ve boşaltılmış veya daha önce müdahale geçirmiş ancak hastalığı tekrarlamış hastalarda tedaviyi cerrahi yöntemle yapmak gerekir. Ameliyatta amaç, sinüslerin tamamını çıkarmak ve hastalığın kaynaklandığı kuyruk sokumu çukurunu hastalığın tekrarını önlemek için kaydırmaktır. Uygun hastalarda sorunlu kısım çıkarıldıktan sonra yara dikişle veya flep adı verilen yan kalçadan kaydırılan doku ile kapatılabilir. Hastalığın çok ilerlediği durumlarda ise, hastalıklı doku çıkarıldıktan sonra yara dikişsiz iyileşmeye bırakılabilir.

Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) hastalığının ameliyat sonrası bakımı nasıl yapılır?

Kuyruk sokumu bölgesi bulunduğu bölge itibariyle bakımı zor bir yerdir. Oturup kalkmaya bağlı olarak sürekli gerilen ve terlemeye açık bir bölgedir. Ayrıca makata yakınlığı sebebiyle tuvalet sırasında kirlenmeye açıktır. Kıl dönmesi tedavisinde ameliyatsız yöntemlerin bakımı çok daha kolayken, cerrahi yöntemle tedavi yapıldığında bakım oldukça zorludur. Ameliyat bölgesinin kuru ve temiz tutulması, hastanın ilk birkaç haftasını oturmaktan ziyade uzanarak geçirmesi gerekmektedir. Bu nedenle hastaların ameliyat sonrası işe dönüşü 4 haftayı, günlük normal yaşantılarına sorunsuz dönebilmesi ise 6-8 haftayı bulabilmektedir.

Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) hastalığında ameliyat sonrası tekrarlar mı?

Hastalığın kısa dönemde tekrarlamaması tamamen ameliyat sonrası yara bakımı ile ilgilidir. Ameliyat sonrası yara iyileşmesini sorunsuz tamamlayan hastalarda tekrarlama olasılığı çok düşüktür. İleri dönemde ise korunma amacıyla kuyruk sokumu bölgesinin lazer epilasyonla kıl ve kıl köklerinden temizlenmesini, günlük duş alınmasını, bu bölgenin kuru tutulması amacıyla sık çamaşır değiştirilmesi hastalarıma önermekteyim.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:

Yorum Yaz